Senate
House
Joint
Bill Status
WV Code
Audits/ Reports
Educational
Contact
home
home

Senate District Maps - 2010 Plan

DOWNLOAD [PDF]


The 34 member West Virginia Senate is broken into 17 districts with two members each. The Senators are elected to staggered 4-year terms which means that half of the 81st Legislature's Senators still represent the 2000 year census district alignments. In 2015, at the start of the 82nd Legislature, all Senators will represent the 2010 year census districts upon their elections or re-elections.

Senate Redistricting Information
House Redistricting Information
Find your Voter Registration Information
 



Senate District - 01

Jack Yost (D - Brooke)
Rocky Fitzsimmons (D - Ohio)
(2000 Plan)




District Counties:
Brooke, Hancock, Marshall (part), Ohio

Senate District - 02

Jeffrey Kessler (D - Marshall)
Larry Edgell (D - Wetzel)
(2000 Plan)




District Counties:
Calhoun, Doddridge, Gilmer (part), Marion (part), Marshall (part), Monongalia (part), Ritchie, Tyler, Wetzel

Senate District - 03

Donna Boley (R - Pleasants)
David Nohe (R - Wood)
(2000 Plan)




District Counties:
Pleasants, Roane (part), Wirt, Wood

Senate District - 04

Mitch Carmichael (R - Jackson)
Mike Hall (R - Putnam)
(2000 Plan)




District Counties:
Jackson, Mason, Putnam (part), Roane (part)

Senate District - 05

Robert Plymale (D - Wayne)
Evan Jenkins (R - Cabell)
(2000 Plan)




District Counties:
Cabell, Wayne (part)

Senate District - 06

Bill Cole (R - Mercer)
H. Chafin (D - Mingo)
(2000 Plan)




District Counties:
McDowell (part), Mercer, Mingo (part), Wayne (part)

Senate District - 07

Art Kirkendoll (D - Logan)
Ron Stollings (D - Boone)
(2000 Plan)




District Counties:
Boone, Lincoln, Logan, Mingo (part), Wayne (part)

Senate District - 08

Chris Walters (R - Putnam)
Erik Wells (D - Kanawha)
(2000 Plan)




District Counties:
Kanawha (part), Putnam (part)

Senate District - 09

Daniel Hall (D - Wyoming)
Mike Green (D - Raleigh)
(2000 Plan)




District Counties:
McDowell (part), Raleigh, Wyoming

Senate District - 10

William Laird (D - Fayette)
Ronald Miller (D - Greenbrier)
(2000 Plan)




District Counties:
Fayette, Greenbrier, Monroe, Summers

Senate District - 11

Clark Barnes (R - Randolph)
Gregory Tucker (D - Nicholas)
(2000 Plan)




District Counties:
Grant (part), Nicholas, Pendleton, Pocahontas, Randolph, Upshur, Webster

Senate District - 12

Sam Cann (D - Harrison)
Douglas Facemire (D - Braxton)




District Counties:
Braxton, Clay, Gilmer (part), Harrison, Lewis

Senate District - 13

Roman Prezioso (D - Marion)
Robert Beach (D - Monongalia)
(2000 Plan)




District Counties:
Marion (part), Monongalia (part)

Senate District - 14

Bob Williams (D - Taylor)
Dave Sypolt (R - Preston)
(2000 Plan)




District Counties:
Barbour, Grant (part), Hardy, Mineral (part), Monongalia (part), Preston, Taylor, Tucker

Senate District - 15

Donald Cookman (D - Hampshire)
Craig Blair (R - Berkeley)




District Counties:
Berkeley (part), Hampshire, Mineral (part), Morgan

Senate District - 16

Herb Snyder (D - Jefferson)
John Unger (D - Berkeley)
(2000 Plan)




District Counties:
Berkeley (part), Jefferson

Senate District - 17

Corey Palumbo (D - Kanawha)
Brooks McCabe (D - Kanawha)
(2000 Plan)




District Counties:
Kanawha (part)

House District Maps - 2010 Plan

DOWNLOAD [PDF]



House District - 01

Pat McGeehan (R - Hancock)
Mark Zatezalo (R - Hancock)


District Counties:
Brooke (part), Hancock

House District - 02

Ryan Weld (R - Brooke)


District Counties:
Brooke (part), Ohio (part)

House District - 03

Shawn Fluharty (D - Ohio)
Erikka Storch (R - Ohio)


District Counties:
Ohio (part)

House District - 04

David Evans (R - Marshall)
Michael Ferro (D - Marshall)


District Counties:
Marshall

House District - 05

Dave Pethtel (D - Wetzel)


District Counties:
Monongalia (part), Wetzel

House District - 06

William Romine (R - Tyler)


District Counties:
Doddridge, Pleasants (part), Tyler

House District - 07

Lynwood Ireland (R - Ritchie)


District Counties:
Pleasants (part), Ritchie

House District - 08

Bill Anderson (R - Wood)


District Counties:
Wood (part)

House District - 09

Anna Sheppard (R - Wood)


District Counties:
Wirt, Wood (part)

House District - 10

Frank Deem (R - Wood)
Mike Azinger (R - Wood)
John Kelly (R - Wood)


District Counties:
Wood (part)

House District - 11

Bob Ashley (R - Roane)


District Counties:
Jackson (part), Roane (part)

House District - 12

Steve Westfall (R - Jackson)


District Counties:
Jackson (part)

House District - 13

Michael Ihle (R - Putnam)
Scott Cadle (R - Mason)


District Counties:
Jackson (part), Mason (part), Putnam (part)

House District - 14

Jim Butler (R - Mason)


District Counties:
Mason (part), Putnam (part)

House District - 15

Troy Andes (R - Putnam)


District Counties:
Putnam (part)

House District - 16

Kevin Craig (D - Cabell)
Jim Morgan (D - Cabell)
Carol Miller (R - Cabell)


District Counties:
Cabell (part), Lincoln (part)

House District - 17

Doug Reynolds (D - Cabell)
Matthew Rohrbach (R - Cabell)


District Counties:
Cabell (part), Wayne (part)

House District - 18

Kelli Sobonya (R - Cabell)


District Counties:
Cabell (part)

House District - 19

Ken Hicks (D - Wayne)
Don Perdue (D - Wayne)


District Counties:
Wayne (part)

House District - 20

Justin Marcum (D - Mingo)


District Counties:
Logan (part), Mingo (part)

House District - 21

Harry White (D - Mingo)


District Counties:
McDowell (part), Mingo (part), Wyoming (part)

House District - 22

Jeff Eldridge (D - Lincoln)
Joshua Barker (D - Boone)


District Counties:
Boone (part), Lincoln (part), Logan (part), Putnam (part)

House District - 23

Joshua Nelson (R - Boone)


District Counties:
Boone (part)

House District - 24

Rupert Phillips (D - Logan)
Ralph Rodighiero (D - Logan)


District Counties:
Boone (part), Logan (part), Wyoming (part)

House District - 25

Linda Phillips (D - Wyoming)


District Counties:
McDowell (part), Mercer (part), Wyoming (part)

House District - 26

Clif Moore (D - McDowell)


District Counties:
McDowell (part), Mercer (part)

House District - 27

Marty Gearheart (R - Mercer)
John Shott (R - Mercer)
Joe Ellington (R - Mercer)


District Counties:
Mercer (part), Raleigh (part)

House District - 28

John O'Neal (R - Raleigh)
Roy Cooper (R - Summers)


District Counties:
Monroe (part), Raleigh (part), Summers (part)

House District - 29

Rick Moye (D - Raleigh)


District Counties:
Raleigh (part)

House District - 30

Linda Sumner (R - Raleigh)


District Counties:
Raleigh (part)

House District - 31

Karen Arvon (R - Raleigh)


District Counties:
Raleigh (part), Wyoming (part)

House District - 32

Kayla Kessinger (R - Fayette)
David Perry (D - Fayette)
Tom Fast (R - Fayette)


District Counties:
Clay (part), Fayette, Kanawha (part), Nicholas (part), Raleigh (part)

House District - 33

Roger Hanshaw (R - Clay)


District Counties:
Calhoun, Clay (part), Gilmer (part)

House District - 34

Brent Boggs (D - Braxton)


District Counties:
Braxton, Gilmer (part)

House District - 35

Andrew Byrd (D - Kanawha)
Eric Nelson (R - Kanawha)
Chris Stansbury (R - Kanawha)
John McCuskey (R - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 36

Nancy Guthrie (D - Kanawha)
Brad White (R - Kanawha)
Mark Hunt (D - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 37

Meshea Poore (D - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 38

Patrick Lane (R - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part), Putnam (part)

House District - 39

Ron Walters (R - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 40

Tim Armstead (R - Kanawha)


District Counties:
Kanawha (part)

House District - 41

Jordan Hill (R - Nicholas)


District Counties:
Greenbrier (part), Nicholas (part)

House District - 42

Ray Canterbury (R - Greenbrier)
George Ambler (R - Greenbrier)


District Counties:
Greenbrier (part), Monroe (part), Summers (part)

House District - 43

Denise Campbell (D - Randolph)
William Hartman (D - Randolph)


District Counties:
Pocahontas, Randolph (part)

House District - 44

Dana Lynch (D - Webster)


District Counties:
Nicholas (part), Randolph (part), Upshur (part), Webster

House District - 45

Bill Hamilton (R - Upshur)


District Counties:
Upshur (part)

House District - 46

Margaret Smith (D - Lewis)


District Counties:
Lewis, Upshur (part)

House District - 47

Danny Wagner (R - Barbour)


District Counties:
Barbour, Tucker (part)

House District - 48

Patsy Trecost (D - Harrison)
Danny Hamrick (R - Harrison)
Terry Waxman (R - Harrison)
Timothy Miley (D - Harrison)


District Counties:
Harrison, Taylor (part)

House District - 49

Amy Summers (R - Taylor)


District Counties:
Marion (part), Monongalia (part), Taylor (part)

House District - 50

Mike Caputo (D - Marion)
Tim Manchin (D - Marion)
Linda Longstreth (D - Marion)


District Counties:
Marion (part)

House District - 51

Barbara Fleischauer (D - Monongalia)
Brian Kurcaba (R - Monongalia)
Amanda Pasdon (R - Monongalia)
Joe Statler (R - Monongalia)
Cindy Frich (R - Monongalia)


District Counties:
Monongalia (part)

House District - 52

Larry Williams (D - Preston)


District Counties:
Preston (part)

House District - 53

Randy Smith (R - Preston)


District Counties:
Preston (part), Tucker (part)

House District - 54

Allen Evans (R - Grant)


District Counties:
Grant, Mineral (part), Pendleton (part)

House District - 55

Isaac Sponaugle (D - Pendleton)


District Counties:
Hardy, Pendleton (part)

House District - 56

Gary Howell (R - Mineral)


District Counties:
Mineral (part)

House District - 57

Ruth Rowan (R - Hampshire)


District Counties:
Hampshire (part), Mineral (part)

House District - 58

Daryl Cowles (R - Morgan)


District Counties:
Hampshire (part), Morgan (part)

House District - 59

Saira Blair (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part), Morgan (part)

House District - 60

Larry Faircloth (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 61

Walter Duke (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 62

John Overington (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 63

Michael Folk (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 64

Eric Householder (R - Berkeley)


District Counties:
Berkeley (part)

House District - 65

Jill Upson (R - Jefferson)


District Counties:
Jefferson (part)

House District - 66

Paul Espinosa (R - Jefferson)


District Counties:
Jefferson (part)

House District - 67

Stephen Skinner (D - Jefferson)


District Counties:
Jefferson (part)

This Web site is maintained by the West Virginia Legislature's Office of Reference & Information.  |  Terms of Use  |   Web Administrator   |   © 2014 West Virginia Legislature ****